risti energiapark

Tuulepark

Tuuleparkide rajamine on üks odavamaid ja keskkonnasõbralikumaid viise elektri tootmiseks ning meie energiajulgeoleku kindlustamiseks. Eesti on seadnud eesmärgiks toota 2030. aastaks kogu tarbitav elekter 100% taastuvenergiast, mistõttu otsitakse mitmel pool Eestit kohti tuuleparkidele.

Kuna tuulepark on olulise ruumilise mõjuga ehitis, leitakse sellele parim võimalik asukoht kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu kaudu. Selle koostamine jaotub kahte etappi. Esimeses etapis kaalutakse ja võrreldakse tuulepargi jaoks võimalikke asukohti, et leida neist kõige sobivam. Teises etapis töötatakse välja juba detailsem lahendus, sealhulgas tuulikute arv, kõrgus ja nende paiknemine.

Eriplaneeringuga samal ajal viiakse läbi ka keskkonnamõjude strateegiline hindamine. Selle eesmärgiks on teada saada, missugune kaudne või vahetu mõju on tuulepargil looduskeskkonnale, inimese tervisele ja heaolule, kultuuripärandile ning varale.


Kuidas teeme?

Lääne-Nigula Vallavolikogu algatas tuulepargi eriplaneeringu ja selle keskkonnamõju strateegilise hindamise 17.10.2019 otsusega nr 54 ning võttis I etapi ehk asukoha eelvaliku ja mõjuhindamise aruande vastu 21.09.2023 otsusega nr 40. Hetkel toimub tuulepargi eriplaneeringu II etapp ehk detailse lahenduse ja mõjuhindamise aruande koostamine.

Tulenevalt I etapi aruandest, on tuulepargi toimimiseks määratud vajalike ehitiste eelvaliku ala Jaakna, Luigu, Piirsalu, Rõuma, Seljaküla ja Vidruka külade territooriumil. Suurim lubatud elektrituulikute arv eelvalikualal on 25 ning maksimaalne tipukõrgus kuni 270 m. Eriplaneeringu koostamisest on huvitatud taastuvenergeetika ettevõte Sunly koos maaomanikega Multiland OÜ (SW Multituul) ja Traperii OÜ (SW Tuulerii), ning Enefit Green.

Miks Ristile?

  • Sunly tuulepark pakub kaitset kõrge elektrituruhinna eest kohalikele elanikele, kes elavad tuulepargi lähedal.

  • Detailsemad uuringud annavad lõpliku selguse, kuid esialgsel hinnangul leidub siin piirkonnas alasid, kuhu elektrituulikuid oleks võimalik paigutada loodusesse nii, et need ei häiriks elanikke ning jääksid asustuse vaatenurgast küllalt varjatud aladele (eluhoonetest minimaalselt 1 km kaugusele) ega segaks liigselt ka linde ja loomi.

  • Lääne-Nigula vald vabaneb Kaitseministeeriumi poolt elektrituulikutele seatud kõrguspiirangutest juba 2025. aastal.